Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie napoje do spożycia po treningu

Najlepsze napoje do spożycia po treningu, aby uzupełnić elektrolity

Data publikacji 29 czerwca 2023

O tym, że w trakcie i po treningu należy zwiększyć spożycie wody, wie chyba każdy, kto żyje aktywnie. Należy jednak zauważyć, że nie wszyscy sportowcy-amatorzy pamiętają, że poza wyrównaniem poziomu płynów w organizmie, należy zadbać także o prawidłowe stężenie elektrolitów. Jakie napoje sprawdzą się najlepiej po treningu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Forsowny trening daje wiele satysfakcji. Już sama świadomość, że podołaliśmy wyzwaniu, wywiera niezwykle korzystny wpływ na samopoczucie, a nie można zapomnieć, że aktywność fizyczna sprzyja też produkcji endorfin. W przypływie radości nie można jednak zapomnieć, że sport stanowi poważne obciążenie dla organizmu. Przemiany energetyczne, które zachodzą w intensywnie pracujących mięśniach, doprowadzają do wzrostu temperatury. Żeby schłodzić ciało, organizm uruchamia skuteczny proces termoregulacyjny – zaczyna wydzielać pot. W rezultacie, temperatura może utrzymać się na fizjologicznym poziomie, ale odbywa się to kosztem utraty wody i elektrolitów. 

Jaką rolę w organizmie pełnią elektrolity?

Elektrolity to jony soli, które znajdują się w płynach tkankowych, krwi i osoczu. Substancje, o których mowa, biorą udział w wielu procesach, które zachodzą w organizmie. Wpływają na funkcję mózgu, pracę mięśni i wszystkich innych organów wewnętrznych, utrzymują napięcie w błonach komórkowych i umożliwiają przewodzenie impulsów elektrycznych między komórkami. Właśnie dlatego utrzymanie prawidłowej gospodarki elektrolitowej jest tak bardzo istotne. Gdy elektrolitów jest za mało, pojawia się szereg charakterystycznych objawów. Należy tu wskazać na mimowolne skurcze mięśni, drgawki, ból głowy, nudności, uczucie osłabienia, senność i podenerwowanie. Substancje, o których mowa, to przede wszystkim sód, magnez, wapń i potas.

Jak uzupełnić elektrolity po treningu?

Elektrolity są nam niezbędne do życia, ale ich utraty nie da się uniknąć. Poziom tych substancji spada najbardziej w warunkach nadmiernego wydalania wody, np. w trakcie infekcji, której objawem jest biegunka, ale także podczas aktywności fizycznej, gdy ciało poci się wyjątkowo intensywnie. Mając to na względzie, należy pamiętać, że nawadnianie trzeba rozpocząć już w trakcie treningu. Najlepiej wybrać izotoniki, czyli napoje, które zawierają cenne dla organizmu związki mineralne w odpowiednim stężeniu. Napoje izotoniczne wykazują ogromną przydatność także po treningu, gdy trzeba szybko nawodnić organizm. 

W fazie regeneracyjnej, świetnie sprawdzą się natomiast shoty witaminowe. Zawarte w nich witaminy i minerały wspomagają funkcje regeneracyjne, poprawiają koncentrację i podnoszą nastrój.

A energetyki? Niektóre napoje energetyczne mają w swoim składzie magnez i wapń, więc ich przydatność w nawadnianiu organizmu i wyrównywaniu poziomu elektrolitów jest duża. Dodatkowo, dzięki działaniu pobudzającemu, skutecznie stawiają na nogi. 

Pamiętaj, kluczową rolę odgrywa jakość produktu. Napój dla sportowca nie może zawierać szkodliwych dodatków, jak sztuczne aromaty, barwniki czy syrop glukozowo-fruktozowy. Jeżeli szukasz sprawdzonego źródła elektrolitów, zajrzyj na stronę OsheeShop. Znajdziesz tam izotoniki, energetyki i napoje witaminowe najwyższej jakości.

Redakcja dobiegania.pl

Nasi redaktorzy na stronie dobiegania.pl to doświadczeni pasjonaci sportu, zdrowia i diety. Zespół składa się z ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby dostarczyć Ci najbardziej wartościowych treści związanych z bieganiem, aktywnym trybem życia oraz zdrowym odżywianiem. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi możemy dostarczać Ci inspirujące artykuły oraz praktyczne porady, które pomogą Ci osiągnąć swoje cele zdrowotne i sportowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?