Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Suplementy i witaminy

Suplementy i witaminy przy niedoczynności tarczycy

Data publikacji 29 grudnia 2022

Niedoczynność tarczycy to problem, który dotyka wiele osób. W przypadku tej choroby konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiednie leki. Jednak poza farmakoterapią, można również wspierać swój organizm, korzystając z witamin dostępnych bez recepty. Sprawdź jakie suplementy na tarczycę warto przyjmować.

Choroby tarczycy — niedoczynność i nadczynność

Tarczyca to gruczoł w kształcie motyla znajdujący się w szyi, tuż pod krtanią. Produkuje on hormony, które regulują m.in metabolizm. Tarczyca reguluje produkcję energii, temperaturę ciała, rytm serca i wypróżnienia. Jeśli tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów, występuje nadczynność tarczycy; jeśli produkuje zbyt mało hormonów, występuje niedoczynność tarczycy. Choroby tarczycy są częstą przyczyną zaburzeń równowagi hormonalnej zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. 

Nadczynność tarczycy 

Nadczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje zbyt dużo hormonu tyroksyny (T4), który zwiększa metabolizm i powoduje utratę wagi. Jest to najczęstszy objaw nadczynności tarczycy. Do pozostałych objawów nadczynności tarczycy można zaliczyć: biegunkę, wzrost ciśnienia tętniczego, wypadanie włosów, utrata masy ciała, niepokój, kołatanie serca, pobudzenie.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest przeciwieństwem nadczynności. To stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Przysadka mózgowa uwalnia mniej hormonu uwalniającego tyreotropinę (TRH), a poziom TSH wzrasta, aby stymulować większą produkcję przez tarczycę. Najczęstszymi objawami niedoczynności tarczycy są: senność, osłabienie, zaburzenia koncentracji, zaparcia, uczucie chłodu i bóle stawów.

Suplementy na tarczyce

Tak, jak zostało to wcześniej wspomniane, właściwie dobrana farmakoterapia jest kluczowa dla leczenia zaburzeń pracy tarczycy. Warto jednak wspomagać proces leczenia poprzez suplementy. W zależności od przypadłości można wybrać suplementy przy nadczynności tarczycy, lub leki na niedoczynność tarczycy bez recepty. 

Skład obu tych produktów oczywiście różni się między sobą, ale każdy z nich powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła. Przy wyborze suplementu na tarczycę ważne jest, aby rozważyć następujące czynniki:

  • Specyficzne potrzeby pacjenta: jeśli masz niedoczynność tarczycy, będziesz potrzebował wyższej dawki zastępczego hormonu tarczycy niż ktoś z nadczynnością tarczycy.
  • Tempo metabolizmu Twojego organizmu: Jeśli masz powolny metabolizm, będziesz wymagać mniej hormonu tarczycy, niż ktoś z szybkim metabolizmem.
  • Postać Twojego leku: Niektóre leki występują w rozpuszczalnych tabletkach lub proszkach, które można dodać do jedzenia lub napojów.

Przed podjęciem suplementacji warto skontaktować się lekarzem, który pomoże dobrać odpowiedni produkt. Witaminy przy niedoczynności tarczycy możesz zakupić w sklepie internetowym Sport Max. Jest to sklep z suplementami online, w którego asortymencie znajdziesz witaminy i odżywki pochodzące tylko z jakościowych źródeł. Zapraszamy do sprawdzenia oferty!

Materiał zewnętrzny

Redakcja dobiegania.pl

Nasi redaktorzy na stronie dobiegania.pl to doświadczeni pasjonaci sportu, zdrowia i diety. Zespół składa się z ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby dostarczyć Ci najbardziej wartościowych treści związanych z bieganiem, aktywnym trybem życia oraz zdrowym odżywianiem. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi możemy dostarczać Ci inspirujące artykuły oraz praktyczne porady, które pomogą Ci osiągnąć swoje cele zdrowotne i sportowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?