Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport plan treningowy bieganie

Plan biegania dla początkującego

Data publikacji 5 lipca 2022

Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy uprawianie sportu stało się bardzo modne. Siłownie pękają w szwach, a sklepy sportowe wypełnione są klientami szukającymi odpowiedniego dla siebie sprzętu. Jak się jednak okazuje, zdecydowanie najpopularniejszym i najchętniej wybieranym sportem jest z całą pewnością bieganie. Powinno się więc zainteresować tym, dlaczego warto uprawiać ten sport, a także jaki plan biegania na początek wybrać.

Zobacz także: HIIT – Bieganie interwałowe

Dlaczego warto zacząć biegać?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak należy rozpocząć przygodę z bieganiem i jak powinien wyglądać plan treningowy początkującego biegacza, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, dlaczego warto uprawiać właśnie ten sport. Jakie zalety ma bieganie i jakie konkretne korzyści może przynieść biegaczowi?
Przede wszystkim wiedzieć w tym wypadku trzeba to, że bieganie uważane jest za zdecydowanie najprostsze i najbardziej uniwersalne zajęcie. Taka forma aktywności fizycznej może być uprawiana praktycznie przez każdego, bez względu na wiek, płeć czy też stan zdrowia. Co więcej, bieganie aktywizuje ogromną liczbę mięśni ciała, więc może posłużyć do ogólnego rozwoju organizmu. Oczywiście pozytywnie wpływa na układ krążeniowy i oddechowy.
Kolejną bardzo ważną zaletą jest to, że bieganie jest zwyczajnie tanie. Tak naprawdę wystarczą dobre buty i można zacząć biegać. Nie trzeba mieć zaawansowanego sprzętu czy też specjalnego miejsca do biegania, ponieważ idealnie nada się zwykły park.

Plan treningowy bieganie amatorskie

Jak więc widać, bieganie ma naprawdę ogromną liczbę zalet. Zanim jednak rozpocznie się pierwsze treningi, trzeba się o nich nieco dowiedzieć. Jak więc powinien wyglądać plan biegania dla amatora? Na co powinno się zwrócić uwagę podczas przygotowywania się do rozpoczęcia uprawiania takiego sportu?
Podstawową sprawą, o której należy pamiętać podczas planowania rozpoczęcia biegania, to aby przygotowywać swoje ciało do wysiłku bardzo stopniowo. Jeśli ktoś nie miał większego kontaktu ze sportem przez wiele lat trudno, żeby wstał z kanapy i od razu przebiegł maraton. Każdy organizm stać na wiele, lecz jednocześnie wiedzieć trzeba, że wymagane jest odpowiednie jego przygotowanie. Dlatego też pierwsze treningi biegania powinny wyglądać w ten sposób, że przeważać powinien marszobieg, który powinien być przeplatany elementami biegu. Taka forma ćwiczenia powinna być realizowana przynajmniej przez pierwsze dwa tygodnie od rozpoczęcia treningów. Dzięki temu przyzwyczai się ciało do wysiłku, aby można było po pierwszym okresie przygotowawczym przejść do nieco większego napięcia mięśni.
Kolejne tygodnie treningu powinny przebiegać pod znakiem zwiększania obciążenia. Marsz powinien być zamieniany na ciągły bieg, z coraz to wyższą prędkością, aż do osiągnięcia właściwego dla siebie tempa. Oczywiście równolegle należy stopniować sobie przebieganą odległość. Na początku polecane są trasy o długosi trzech kilometrów, następnie pięć, aż wreszcie dojdzie się do dziesięciu kilometrów, co dla większości osób stanowi najlepszy dystans klasycznego biegowego treningu. Oczywiście podczas przygotowywań do zawodów polecane są dłuższe dystanse.

https://dobiegania.pl/zajecia-w-wodzie-czym-jest-aquacycling/

Redakcja dobiegania.pl

Nasi redaktorzy na stronie dobiegania.pl to doświadczeni pasjonaci sportu, zdrowia i diety. Zespół składa się z ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby dostarczyć Ci najbardziej wartościowych treści związanych z bieganiem, aktywnym trybem życia oraz zdrowym odżywianiem. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi możemy dostarczać Ci inspirujące artykuły oraz praktyczne porady, które pomogą Ci osiągnąć swoje cele zdrowotne i sportowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?