Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport bieganie

10 Porad na to jak zacząć biegać regularnie

Data publikacji 27 sierpnia 2022

Bieganie to sport, który cechuje jego wysoka dostępność. Wystarczy przecież wyjść na zewnątrz i po prostu zacząć biegać w wyznaczonym kierunku. Sprawa nie jest jednak tak prosta jakby się wydawało. Ważne by przystąpić do biegania odpowiednio przygotowanym, zwłaszcza jeśli chcemy robić to regularnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 porad, które pomogą Ci to osiągnąć. Zapraszamy do lektury!

Rada nr 1: Znajdź swój własny rytm

Zaczynając biegać nie masz zwykle świadomości co do swojej wytrzymałości. Rób to w sposób odpowiedni do Twoich możliwości, jeśli czujesz silne zmęczenie, zwolnij, zacznij maszerować, obniż intensywność. Sposób biegania interwałowego może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem na początek.

Rada nr 2: Zapoznaj się z planami treningowymi dostępnymi w Internecie

Przygotuj się odpowiednio, poszerz swoją wiedzę. Pomoże Ci to dobrać najlepszej dla siebie ścieżki rozwoju, ale także zminimalizujesz ryzyko kontuzji i przeciążenia ciała. Trenuj odpowiedzialnie, z troską o swoje zdrowie.

Rada numer 3: Zaplanuj swoje żywienie przed i po biegu.

Niezwykle istotna jest kwestia energii jaką Twoje ciało potrzebuje by móc przekształcić ją w aktywność fizyczną. Będzie on potrzebować jej zarówno przed biegiem, gdzie warto spożyć lekką przekąskę na przynajmniej godzinę przed, jak i uzupełnić zużytą energię niedługo po zakończeniu biegu. Przyśpieszy to Twój proces regeneracji. Podstawowy kurs dietetyki dostarczy Ci informacji o tym, jak planować żywienie w sposób dostosowany do Twoich potrzeb.

Rada numer 4: Nie obawiaj się o nawodnienie – przynajmniej na początku

Na początkowych swojej przygody z bieganiem możesz czuć obawy o to, że podczas wysiłku Twój organizm potrzebować będzie stałego uzupełnienia płynów. Na swojej trasie możesz spotkać osoby biegające z butelkami wody w ręku lub przypiętymi do pasa. Jest to kwestia, którą możesz rozważyć później. Biegając dłuższe trasy bądź biegając w upalne dni kwestia ta zyskuje na znaczeniu.

Rada numer 5: Postaw na stopniowy rozwój, pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał

Twoim celem może być stały, nieprzerwany bieg, jednak nie ma nic złego w byciu osobą na początku swojej przygody z bieganiem! Osiągnięcie poziomu bardziej zaawansowanych biegaczy wymaga czasu i determinacji, nie zniechęcaj się tym. Daj sobie czas, poprawa Twoich rezultatów nadejdzie. Wystarczy, że będziesz kontynuować!

Rada numer 6: Wypróbuj aplikacje treningowe, zacznij rejestrować swoją trasę

Rejestrowanie ilości przebytych kilometrów, czasu na to potrzebnego, tempa biegu, przebiegu trasy czy nawet rytmu serca i spalonych kalorii. Informacje te mogą pomóc Ci przy planowaniu dalszych biegów, obserwowaniu zmian oraz postępów jakich dokonujesz. Poza swoją użytecznością i praktycznością jest to świetna zabawa! Możesz podzielić się swoimi wynikami na social mediach, pokazać je znajomymi czy załączać zdjęcia wykonywane podczas biegu, by nadać każdemu z nich wyjątkowości.

Rada numer 7: Niech Twoja aktywność stanie się dla Ciebie przyjemnością

Uprzyjemnij swój bieg na wszelkie możliwe sposoby. Masz w swojej okolicy trasę, którą lubisz się przemieszczać? Chciałbyś popodziwiać piękne widoki i być wśród natury? A może lubisz znajdować się w środku zabudowy miejskiej? Wybierz trasę, która dostarczać Ci będzie najwięcej frajdy! Nie zapomnij przy tym, by zabrać ze sobą swoją ulubioną playlistę lub album. Odpowiednio dobrana muzyka może sprawić, iż zatracisz się w niej na tyle, że zapomnisz o wysiłku jaki wykonujesz.

Rada numer 8: Wykształć rutyny, które pomogą Ci osiągnąć regularność

Znalezienie odpowiedniej trasy to nie wszystko. Duże znaczenie ma też pora dnia. Znajdź w ciągu swojego dnia najlepszą porę na bieg, zarówno w kontekście Twoich pozostałych aktywności oraz zadań jak i czasu, gdy czujesz się najlepiej. Planując bieg na dworze weź także pod uwagę pogodę. Trzymaj się swoich ustaleń, regularność pomoże Ci zmienić trening w rutynową czynność podczas dnia.

Rada numer 9: Postaw na wygodę

Zainwestuj w wyposażenie do biegania jak wygodne i dobrze dopasowane buty, ubrania zapewniające swobodę ruchu i odpowiednie do warunków atmosferycznych, czy akcesoria jak zegarki sportowe czy miejsce na przechowanie Twojego telefonu lub kluczy. Choć biegać możesz i bez tego warto zapewnić sobie jak najwyższy komfort. Eliminujesz przy tym przeszkody, które mogłyby Cię zniechęcać.

Rada numer 10: Wyznacz sobie cele

Utrzymanie motywacji jest łatwiejsze, gdy wiesz co chcesz osiągnąć. Czy będzie to czas w jakim chcesz biegać 5km czy ilość treningów w tygodniu czy miesięczna suma przebytych kilometrów, rzuć sobie wyzwanie, które jesteś w stanie osiągnąć i dąż do jego realizacji.

Redakcja dobiegania.pl

Nasi redaktorzy na stronie dobiegania.pl to doświadczeni pasjonaci sportu, zdrowia i diety. Zespół składa się z ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby dostarczyć Ci najbardziej wartościowych treści związanych z bieganiem, aktywnym trybem życia oraz zdrowym odżywianiem. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi możemy dostarczać Ci inspirujące artykuły oraz praktyczne porady, które pomogą Ci osiągnąć swoje cele zdrowotne i sportowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?