Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie jak się liczy bmi

Jak się liczy BMI?

Data publikacji 7 lipca 2022

Każdy z nas chce być zdrowy i pięknie wyglądać. Nic w tym dziwnego, ponieważ piękna sylwetka znacznie podwyższa naszą samoocenę. Ponadto prawidłowa waga sprawia, że czujemy się znacznie lepiej niż gdybyśmy mieli nadwagę albo chociażby niedowagę.

Zobacz także: Jak działa aparat tlenowy?

Jak się liczy BMI?

Z pewnością bardzo ważne jest to, że w Internecie możemy znaleźć różnego rodzaju kalkulatory, dzięki którym dowiadujemy się czy nasza waga jest prawidłowa. Wystarczy tylko dobrze poszukać. Skrót BMI oznacza Body Mass Index. Wiele osób używa go do tego, aby sprawdzić ile kilogramów jeszcze powinien zrzucić. Tego typu rozwiązanie jest idealne dla osób, które lubią o siebie dbać.

Mało kto wie o tym, że tworzono także kalkulatory BMI dla dzieci. Są one przeznaczone dla dzieciaków od 13 do 60 miesiąca życia. Jednakże o wiele korzystniej jest po prostu zapytać swojego lekarza pediatry czy nasze dziecko prawidłowo się rozwija. Najlepszym wskaźnikiem jest w tym przypadku siatka centylowa, do której wpisujemy wzrost oraz wagę naszego dziecka.

Co jeszcze należy wiedzieć, jeżeli chodzi o obliczanie BMI?

Aby obliczyć wskaźnik Body Mass Index, należy podzielić swoją masę ciała w kilogramach przez swój wzrost liczony w centymetrach do kwadratu. Osoby, które mają prawidłową wagę, mogą uniknąć takich chorób jak miażdżyca, udar, czy różnego rodzaju nowotwory. Jak widać, warto dbać o siebie i kontrolować swoją wagę. Otyłość to bardzo powszechna choroba XXI wieku i należy jej unikać. Najlepszym pomysłem jest udanie się do dietetyka, który dobierze nam najkorzystniejszą dla nas dietę. Nie można tutaj także zapominać o codziennym ruchu. Może być to zarówno spacer, jak i siłownia.

Jednakże najnowsze badania udowadniają nam, że osoby z niewielką nadwagą cieszą się statystycznie dłuższym życiem niż te, które całe życie miały prawidłową wagę. Podobno próg 25 w kalkulatorze BMI jest za niski i należałoby go podwyższyć nawet do 27. Należy pamiętać jednak o tym, że kalkulator BMI nie jest zawsze miarodajny. Ktoś może być bardzo aktywny, mieć umięśnioną sylwetkę, lecz przez waży dużo ze względu na to, że ma bardzo rozbudowane mięśnie. To one tyle ważą.

Kolejne ważne informacje na temat tego jak liczy się BMI

Kobiety w ciąży nie powinny stosować powyższego wskaźnika, ponieważ w ich przypadku na pewno będzie on niemiarodajny. Najważniejsze w ich przypadku jest kontrolowanie wagi przez ich lekarza ginekologa. Aby uniknąć cukrzycy oraz zapalenia kości i stawów, należy dbać o swoją prawidłową masę ciała. Normy wskaźnika Body Mass Index stworzone są przez WHO, czyli przez Światową Organizację Zdrowia.

Osoby starsze oraz sportowcy także nie powinni sugerować się wynikami BMI. Młodzież również powinna być pod kontrolą lekarza, tym bardziej że ich organizm jest w fazie wzrostu i skład ciała bardzo intensywnie się zmienia. Jak widać, bardzo korzystnie jest używać wskaźnika BMI. Jednakże nie warto się nim sugerować w stu procentach. Najważniejsze to zdrowo jeść i prowadzić aktywny styl życia. A waga nie powinna być nigdy wskaźnikiem.

https://dobiegania.pl/branza-zdrowie-jaka-praca-tu-na-nas-czeka/

Redakcja dobiegania.pl

Nasi redaktorzy na stronie dobiegania.pl to doświadczeni pasjonaci sportu, zdrowia i diety. Zespół składa się z ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby dostarczyć Ci najbardziej wartościowych treści związanych z bieganiem, aktywnym trybem życia oraz zdrowym odżywianiem. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi możemy dostarczać Ci inspirujące artykuły oraz praktyczne porady, które pomogą Ci osiągnąć swoje cele zdrowotne i sportowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?